Wypadanie sierści u psa jest zupełnie naturalnym procesem, którego niestety nie uda nam się uniknąć. Podobnie jak nam, także i zwierzakom wypadają włosy. Choć linienie psa jest nieuniknione, istnieje kilka sposobów, aby ograniczyć wypadanie sierści. W poniższym artykule poznasz kilka trików jak ograniczyć wypadanie sierści u psa, dowiesz się dlaczego pies się lini, a także przeczytasz, w jakich miesiącach pies linieje najbardziej i kiedy linienie u psa może być niepokojące.
Wypadanie sierści u psa – dlaczego pies linieje?
Jak wspominaliśmy na początku artykułu, linienie psa jest zupełnie naturalnym procesem, którego niestety nie da się w zupełności uniknąć. Przygarniając psa i decydując się na przyjęcie go do domu, musimy być świadomi, że nasz pupil będzie gubił sierść przynajmniej dwa razy w roku.
Linienie fizjologiczne jest procesem naturalnym i występuje nie tylko u psów, ale także u innych zwierząt. W czasie linienia zwierzęta pozbywają się martwego futerka wierzchniego, które nie jest przystosowane do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Odpowiedzią na często zadawane pytanie „dlaczego pies linieje”, jest więc prosta odpowiedź – pies poprzez linienie może dostosować temperaturę ciała do temperatury panującej w danej porze roku.
Dodatkowo warto wiedzieć, że nie tylko pogoda ma wpływ na linienie psa. Do wymiany futerka przyczyniają się nie tylko warunki pogodowe, ale także czynniki wewnętrzne, jak hormony, odżywianie, czy kondycja zdrowotna, a nawet przyjmowane przez zwierzaka leki.
Dodatkowo właściciele psów domowych powinni wiedzieć, że duży wpływ na to, że pies się lini ma także zmiana światła. Sztuczne oświetlenie może skutecznie zaburzać naturalny proces linienia.
W jakich miesiącach pies linieje najbardziej?
Wielu właścicieli psów zastanawia się, w jakich miesiącach pies linieje. Najbardziej intensywne linienie następuje w okresie wiosny i jesieni, czyli w okresie od marca do kwietnia i od września do października. Jak wspominaliśmy wyżej, u psów domowych proces wypadania sierści może być nieco zaburzony. Zdarza się, że pies domowy linieje przez cały rok.
Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?
I choć już wiemy, że z procesem linienia u zwierząt musimy się pogodzić, nie oznacza, że nie możemy sprawić, by linienie psa było mniej uciążliwe i dla nas, i dla samego zwierzaka. Co więc możemy zrobić, by okiełznać linienie u psa?
- Wyczesywanie
Pierwszą i jedną z podstawowych zasad, jest regularne wyczesywanie psa. Jest to szczególnie ważne w okresach najbardziej intensywnego wypadania sierści. Warto więc zaopatrzyć się w specjalną szczotkę dla psa bądź furminator, które pozwolą w prosty sposób pozbyć się martwego podczerstka. Codzienne wyczesywanie sierści może być nie tylko relaksujące dla psa, ale także skutecznie poprawi krążenie, co dalej skutkuje szybszą odbudową warstwy ochronnej skóry. Dodatkowo przy regularnym wyczesywaniu, sierść stanie się bardziej lśniąca i gładsza.
- Właściwa suplementacja
Kolejnym krokiem w ograniczeniu linienia psa jest prawidłowa suplementacja. Warto podawać psu suplementy z cynkiem i biotyną, witaminą B oraz kwasami omega 3 i omega 6. Warto pamiętać, że aby suplementacja przynosiła oczekiwane rezultaty, musi być regularna. Codzienne dawkowanie jest więc nieodzownym elementem, który pozwoli na ograniczenie wypadania sierści u psa. Należy jednak zaznaczyć, że kwestię suplementacji należy najpierw skonsultować z lekarzem weterynarii.
Warto także zdecydować się na zmianę karmy dla psa i wymienić zwykły pokarm na odpowiednio zbilansowaną karmę bogatą w wyżej wymienione składniki.
- Odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji sierści
Aby sierść i skóra naszego pupila pozostawały w dobrej kondycji, warto sięgać po odpowiednie kosmetyki, przeznaczone dla zwierząt. Jeśli kąpiemy naszego pupila, powinniśmy dobrać dobry szampon dla psa i odżywkę do sierści. Pod żadnym pozorem nie kąpmy pupila w naszym szamponie- skóra psa nieco różni się od naszej, dlatego kąpiąc pupila w naszych kosmetykach możemy narazić go na niepotrzebne problemy skórne. Skóra zwierzęcia może bowiem szybko się przesuszać, co w konsekwencji może prowadzić do podrażnień, a nawet łupieżu.
Kiedy nadmierne linienie psa może być powodem do niepokoju?
Choć linienie mniej czy bardziej intensywne jest naturalne u zwierząt, powinniśmy zachować czujność, gdyż nie zawsze wypadanie sierści u psa świadczy o zmianie pory roku. Powinniśmy mieć się na baczności, kiedy zauważymy, że:
- sierść stała się matowa,
- przerzedzenie włosa jest mocno widoczne lub pojawiają się częściowe wyłysienia.
W takich sytuacjach powinniśmy jak najprędzej udać się do lekarza weterynarii. W wielu przypadkach nadmierne wypadanie sierści u psa może być oznaką chorób, jak zapalenie skóry, grzybica, alergia, pasożyty czy choroba endokrynologiczna. Dodatkowo nadmierne gubienie sierści może pojawiać się przy niedoborach kwasów omega 3 i 6, niektórych witamin i minerałów.
Linienie a rasa psa – czy wszystkie psy linieją?
Jeśli zastanawiasz się nad przyjęciem psa pod swój dach i chcesz uniknąć latającej wszędzie sierści, pewnie zastanawiasz się czy istnieje pies, który nie gubi sierści. Musisz wiedzieć, że KAŻDY PIES LINIEJE. W zależności jednak od rasy, linienie się psa może być mniej lub bardziej intensywne.
Najbardziej intensywne gubienie sierści zauważalne jest u ras pierwotnych, których włosy mają budowę dwuwarstwową, a co za tym idzie- większą ilość podczerstka. Mniej obficie linieją psy krótkowłose, jednak proces ten może być nieco wydłużony. Najmniej zauważalne linienie wykazują psy długowłose o jedwabistej sierści, gdyż nie posiadają one podczerstka. Choć ich linienie jest porównywalne do gubienia włosów przez człowieka, warto pamiętać, że sierść psów długowłosych wymaga odpowiedniej i codziennej pielęgnacji.