Ragdoll – charakter, waga i długość życia. Opis rasy ragdoll

Koty rasy Ragdoll – co warto wiedzieć? Jaki charakter mają koty ragdoll, jaka jest ich wielkość i ile żyją?

Koty rasy ragdoll cieszą się dużą popularnością, jeśli chodzi o wybór kotów domowych. Nic dziwnego, koty tej rasy doskonale sprawdzają się w roli najlepszych towarzyszy, są bardzo kochające i wyjątkowo cierpliwe, nawet wobec dzieci. Sprawdź, jakie są koty rasy ragdoll, jak długo żyją, ile ważą i jakie duże rosną. W poniższym artykule znajdziesz również niezbędne informacje na temat podstawowej pielęgnacji ragdolla, zobaczysz jego cechy charakterystyczne oraz dowiesz się, jaki charakter mają koty rasy ragdoll.

W skrócie:

Inna nazwa rasy Ragdoll Kot szmaciana lalka
Wielkość Duży
Waga 4,5-9 kg
Długość życia 10-12 lat
Rasa Wyhodowana

Pochodzenie kotów rasy Ragdoll

Podobnie jak koty rasy Maine conn, tak i koty Ragdoll wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze koty ragdoll pojawiły się w latach 60. XX wieku, więc jest to stosunkowo nowa rasa, powstała ze skrzyżowania kotki Josephine o cechach persa i angory, z kotem burmańskim (lub biramańskim). Specyficzna nazwa ragdoll, która w języku polskim oznacza dosłownie „szmacianą lalkę”, wywodzi się od domniemanej umiejętności kotów ragdoll do wiotczenia i rozluźniania mięśni po wzięciu ich na ręce.

Ciekawostka
Właścicielką pierwszych kotów rasy Ragdoll była Ann Baker. Prowadziła ona schronisko w Kalifornii i słynęła z tworzenia wielu teorii spiskowych. Stąd też wiele legend na temat rasy Ragdoll, jak np. ta, że koty te są łącznikiem między ludźmi i kosmitami.

Cechy charakterystyczne rasy Ragdoll – czyli budowa ciała, waga i wygląd

Koty Ragdoll uchodzą za jedne z największych kotów domowych. Cechują się szeroką klatką piersiową i muskularną budową ciała. Masa ciała dorosłych ragdolli może dochodzić do 9 kg w przypadku samców oraz 4-6 kg w przypadku samic. Warto wspomnieć, że ragdoll rośnie raczej wolno, osiągając pełną dojrzałą fizyczną w wieku około 3-4 lat.

Cechą charakterystyczną w budowie ragdolla jest tak zwana skośna postawa- tył jest wyższy niż przód. Dodatkowo ragdoll posiada trójkątną głowę, szeroko rozstawione owalne oczy oraz sterczące uszy, lekko skierowane do przodu.

Charakterystyka kota- rasa Ragdoll
Ragdoll – opis i charakterystyka rasy

Ragdoll umaszczenie

Mimo dość silnej i stabilnej budowy, ragdolle są pokryte miękkim i jedwabistym futrem co sprawia, że koty rasy ragdoll urzekają swoich właścicieli. Gęsta sierść ragdolla o średniej długości, może przybierać sześć ubarwień, gdzie możemy wyróżnić:

  • Blue-point (ragdoll niebieski),
  • Seal-piont (ragdoll czarny),
  • Chocolate-point (ragdoll brązowy/czekoladowy),
  • Cream-piont (ragdoll jasno-rudy),
  • Lilac-point (ragdoll jasno-brązowy),
  • Red-point (ragdoll rudy).

Warto wiedzieć, że ze względu na uwarunkowania genetyczne, barwa dominująca pojawia się jedynie w chłodnych partiach ciała. Takie barwne punkty możemy spotkać więc na pyszczku, uszach, ogonie i łapach. Reszta ciała ragdolla pokryta jest białym futrem.

W klasyfikacji umaszczenia kotów rasy ragdoll możemy spotkać również określenia:

  • tabby, inaczej lynx (kolorowe punkty są dodatkowo pręgowane, a wokół oczu tworzy się czarna otoczka);
  • tortie (kolorowa sierść posiada charakterystyczne cętki różnej wielkości);
  • torbie (czyli wszelkie kombinacje tabby i tortie);
  • mitted (charakterystyczny biały podbródek i białe pręgi na nosie, również białe umaszczenie przednich i ciemniejsze ubarwienie tylnych łap);
  • colorpoint (charakterystyczna maska na pyszczku),
  • bicolour (widoczne ubarwienie punktowe, białe łapy i charakterystyczny wzór na pyszczku (odwrócona litera V), zaczynający się na czole i kończący u nasady pyska).

W opisie rasy ragdoll nie sposób pominąć jednego z najbardziej charakterystycznych elementów dla tej rasy, a mianowicie niezwykle hipnotyzujących błękitnych oczu. Duże, okrągłe i błyszczące oczy o charakterystycznej barwie potrafią rozkochać w sobie nawet najbardziej opornych.

Ciekawostka
Kocięta Ragdoll po urodzeniu są całe białe. Dopiero po około 10 dniach od urodzenia na futrze zwierzęcia zaczynają pojawiać się wzory.

Duży kot – wielkie serce. Czyli charakter kota ragdoll

Kot szmaciana lalka jest jedną z ras, które są chętnie wybierane do domu i to nie tylko ze względu na charakterystyczne ubarwienie i urzekające błękitne oczy. Koty ragdoll uchodzą za bardzo towarzyskie, potulne i inteligentne zwierzęta, które dodatkowo wielbią przytulanie i zabawę, nie odstępując swojego opiekuna na krok. Z tego też względu koty rasy ragdoll uważa się za kocie odpowiedniki psów. Warto jednak pamiętać, że ciekawskie i potulne ragdolle nie powinny być wypuszczane na samotne wędrówki, gdyż ze względu na ufność mogłyby po prostu wrócić do domu z kimś innym.

Dodatkowo ragdolle są bardzo cierpliwe, dzięki czemu doskonale odnajdują się w towarzystwie dzieci. Rasa ragdoll jest również często wybierana podczas felinoterapii (jedna z metod zooterapii). Spokój i opanowanie ragdolla sprawia, że koty tej rasy są bardzo ułożone i zwykle nie miewają większych problemów z przystosowywaniem się do nowych sytuacji. Warto wiedzieć, że spokój ragdolla przekłada się również na człowieka, który przebywa w jego towarzystwie.

Ragdoll uwielbia nie tylko towarzystwo ludzi, ale również innych zwierząt, dlatego też nie ma większego problemu z zaakceptowaniem nowych członków rodziny (zarówno dzieci, jak i zwierząt). Cierpliwość kota szmaciana lalka, o której wspominaliśmy wcześniej sprawia, że ragdolla ciężko zdenerwować. Jeśli już dojdzie do nerwowej sytuacji, kot ragdoll prędzej ucieknie niż zareaguje agresywnie.

Rasa Ragdoll- jak pielęgnować?

mały kot ragdoll

Decydując się na zakup kota ragdoll, warto wiedzieć, jak o niego prawidłowo zadbać. Choć ze względu na mało problemową sierść, warto wyczesywać ragdolla przynajmniej raz w tygodniu. Szczególną uwagę warto zwrócić na sierść za uszami, gdzie lubią pojawiać się kołtuny. Dodatkowo warto zadbać o uzębienie naszego ragdolla. Regularne mycie zębów u kota jest wskazane, głównie ze względu na zapobieganie chorobom dziąseł i przyzębia. Pielęgnacja ragdolla powinna także uwzględniać regularne sprawdzanie kondycji uszu oraz przycinanie pazurów. Szczególną uwagę na przycinanie pazurów powinni zwrócić uwagę właściciele, których ragdoll nie wychodzi z domu i nie ma możliwości ich spiłowania.

Prawidłowa pielęgnacja nie powinna również pozostać obojętna na to, co i ile je nasz kot. Warto przypilnować tej kwestii głównie ze względu na zdrowie i kondycję naszego ragdolla. Karma dla kota powinna być wysokiej jakości i podawana zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Kot ragdoll ma tendencję do tycia, dlatego też warto odpowiednio dozować racje żywnościowe.

Choroby charakterystyczne dla rasy Ragdoll

ragdoll charakter kot ragdoll

Ze względu na fakt, że rasa ragdoll jest stosunkowo nowa, istnieje duże pokrewieństwo w tej grupie zwierząt. Szacuje się bowiem, że aż 45% puli genów ragdolli pochodzi od kotów założycielki rasy, co wiąże się dalej z wysokim poziomem inbredu (chowu wsobnego), który może przyczyniać się do zwiększonej podatności na choroby u kotów rasy ragdoll.

Wiele badań statystycznych pokazuje, że najniższy wskaźnik przeżywalności u kotów ma właśnie rasa ragdoll. Koty tej rasy mają bowiem częstsze problemy z układem moczowym (głownie z nerkami), a także są bardziej podatne na FIP, czyli na choroby przyzębia i stawów.

Kardiomiopatia przerostowa jest kolejną przypadłością, z którą mogą borykać się ragdolle. Jest to patologiczne pogrubienie ściany serca, które w wielu przypadkach może prowadzić do nagłej śmierci zwierzęcia. Chorobę można łatwo zidentyfikować, wykonując test HCM. Przed zakupem ragdolla warto więc poprosić hodowcę o aktualne wyniki badań.

Mukopolisacharydoza jest kolejną chorobą, która może dotykać ragdolla. Jest to choroba atakująca stawy, poprzez co kot może mieć poważne problemy ze skakaniem i ogólnym poruszaniem się. Warto jednak wspomnieć, że ta choroba jest rzadziej spotykana w Polsce, a najczęściej atakowane są koty ragdoll posiadające geny australijskie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zapytać hodowcę o potwierdzenie, że nasz wybrany pupil nie jest genetycznie obciążony tą przypadłością.

Ciekawostka
Koty Ragdoll określane są jako „koty ze stali”, a to dzięki legendzie rozpowszechnionej przez założycielkę rasy. Uważała ona, że Ragdolle są wysoce odporne na ból, a to wszystko od czasu wypadku matki rasy- kotki Josephine. Jak się jednak okazuje, ragdolle odczuwają ból tak samo mocno, jak inne zwierzęta.
ragdoll rasa kotów

Zostaw opinię

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spis treści:

Zwierzęta domowe – lista. Jakie są najpopularniejsze zwierzęta domowe na świecie i w Polsce?

Zwierzęta domowe są nieodłączną częścią naszego życia, wprowadzając do naszych domów radość, towarzystwo i miłość. Pies i koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych...

Wypadanie sierści u psa. Kiedy pies linieje i kiedy wypadanie sierści u psa może być niepokojące?

Wypadanie sierści u psa jest zupełnie naturalnym procesem, którego niestety nie uda nam się uniknąć. Podobnie jak nam, także i zwierzakom wypadają włosy. Choć linienie psa...

Tajemnica Overtoun Bridge. Most psich samobójców budzi grozę

Most Overtoun choć znajduje się w malowniczej okolicy, otoczony pięknymi lasami, jednocześnie budzi nie tylko grozę, ale także ciekawość turystów i naukowców. Overtoun Bridge nazywany jest...

Maine coon- charakter, waga i długość życia. Opis rasy Maine coon

Koty Maine coon - co warto o nich wiedzieć? Jak długo żyje Maine coon i jaki duży rośnie? Koty z rasy Maine coon są jednymi...

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Czyli jak oduczyć psa sikania w domu- poradnik

Przygarniając pod swój dach zwierzaka, stajemy przed poważnym zadaniem, jakim jest jego dobre wyszkolenie czy nauka pewnych kwestii związanych z ustaleniem harmonogramu jedzenia, a także ogólnej...

Dlaczego kot mruczy? Co oznacza mruczenie kota?

Charakterystyczny dźwięk mruczenia, wydawany przez kociego pupila, dla wielu osób jest magnetyzujący i uspokajający. Mruczenie kota jest tematem wielu badań naukowych, jednak do dziś tak do...

Zobacz również:

Dlaczego kot mruczy? Co oznacza mruczenie kota?

Charakterystyczny dźwięk mruczenia, wydawany przez kociego pupila, dla wielu osób jest magnetyzujący i uspokajający. Mruczenie kota jest tematem wielu...

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Czyli jak oduczyć psa sikania w domu- poradnik

Przygarniając pod swój dach zwierzaka, stajemy przed poważnym zadaniem, jakim jest jego dobre wyszkolenie czy nauka pewnych kwestii związanych...

Maine coon- charakter, waga i długość życia. Opis rasy Maine coon

Koty Maine coon - co warto o nich wiedzieć? Jak długo żyje Maine coon i jaki duży...

Tajemnica Overtoun Bridge. Most psich samobójców budzi grozę

Most Overtoun choć znajduje się w malowniczej okolicy, otoczony pięknymi lasami, jednocześnie budzi nie tylko grozę, ale także ciekawość...

Wypadanie sierści u psa. Kiedy pies linieje i kiedy wypadanie sierści u psa może być niepokojące?

Wypadanie sierści u psa jest zupełnie naturalnym procesem, którego niestety nie uda nam się uniknąć. Podobnie jak nam,...

Zwierzęta domowe – lista. Jakie są najpopularniejsze zwierzęta domowe na świecie i w Polsce?

Zwierzęta domowe są nieodłączną częścią naszego życia, wprowadzając do naszych domów radość, towarzystwo i miłość. Pies i...